11 11 2008

AÇMA KETE MALZEMELER:

3 su bardağı süt

1 su bardağı sıvı yağ

1 paket yaş maya

3 tatlı kaşığı tuz

aldığı kadar un

yufkaları yağlamak için 400 gr. tereyağı

üzerine sürmek için yumurta


İÇ MALZEMELER:

bir miktar sıvı yağ

tuz , un

isteğe göre öğütülmüş cevizHAZIRLANIŞI:

Öncelikle. Bizim yörede iç denilen iç harcını hazırlıycaz. Bir tencereye bir miktar sıvıyağ koyup, azcık ısıtıp unu ilave edecez kavuracaz unu tuzunu ilave edecez, iç harcı olduğundan azcık tuzlusu makbuldür. İsteye göre öğütülmüş ceviz içi Ya da ceviz otu katabilirsiniz, harca.


HAMURUN HAZIRLANIŞI:

Bir saat öncesinden yaş mayamızı hamur yapacağımız leyene koyup üzerine hafif toz şeker serpiştirip, az miktar ılık suyla ıslatıcaz. 1 saat içerisinde maya kabaracaktır.

Sütümüzü biraz ısıtacaz ve hamuru yapacağımız kaba alacaz, sıvı yağımızı tuzumuzuda ilave edecez. Ve elenmiş unu ekleyip orta yumuşaklıkta hamur yapacaz. Hamurumuzun üzerini kapatıp 20 dk veya yarım saat dinlendirecez.

Sonra büyük büyük bezeler yapacaz. Bu malzemeden büyük 2 beze çıkar, ya da az büyük üç beze.

Bezelerimizden kalın yufkalar açacaz, ve daha önceden bir tavada erittiğimiz tere yağıyla yufkamızın her alanını yağlayıp, yufkamızı rulo yapacağız. Ve bir kaba koyup dinlendirecez, o yufka dinlenirken biz, diğer bezeyi aynı şekilde yufka açıp, yağlayıp rulo yapacaz. Onu kenara dinlenmeye koyup, ilk açtığımız yufkayı alacaz hafif ellerimizle inceltecez, sonra barmaklar yardımıyla ucundan azcık kıvrım yaparak parçalıycaz rulu şeklindeki yufkayı.

Bir rulo yufkadan ortalama 7 kete çıkabiliyor. Bu parçaları yine elimizle inceltip içerisine hazırlanan harçtan koyup dış uçlarını toplayarak kapatacaz. Beze gibi görünüm olacak bütün yufkaları bu şekil yaptıktan sonra. Bu içleri dolu bezeleri elimizle oval şekilde açıp 1 cm incelikte açacaz. Yağlanmış tepsiyeyada yağlı kağıtlı tepsiye dizip, üzerine çırpılmış yumurtadan fırça yardımıyla ketelerimizi yüzlüyecez. Ve önceden yüksek ısıda ısıtılmış fırına sürecez. Pişirip afiyetle yiyecez.

 

NOT: Eğer yazıyla anlamadığınız yönler varsa bildirin, bir sonraki yaptığımızda her aşamasını resimlerle gösteririm. Bu defa unutmuşum, yaparken resimleri çekmeği.

 

1248
0
0
Yorum Yaz